‘Betaalbaarheid als grootste uitdaging, maar niet voor eigen bedrijfsvoering’
De bouw- en installatiesector ziet de betaalbaarheid van woningen als de grootste uitdaging voor de sector, maar ervaart dit veel minder als een vraagstuk voor de eigen organisatie. Zo noemt 45% van de bedrijven de groeiende kloof tussen de betaalbaarheid van woningen en de stijgende bouwkosten als thema met de grootste impact op de sector. Slechts 30% ziet dit als een belangrijk vraagstuk voor het eigen bedrijf. Onder fabrikanten is het verschil nog groter: 48% beschouwt betaalbaarheid als een sectoraal probleem, tegenover slechts 28% die het als een belangrijk bedrijfsvraagstuk ziet. Dit blijkt uit het BouwKennis Jaarrapport Nederland 2026 van marktinformatiespecialist BouwKennis.
Het onderzoek brengt jaarlijks de belangrijkste ontwikkelingen, kansen en uitdagingen binnen de bouw- en installatiesector in kaart. Hierbij ligt de focus op fabrikanten en groothandelaren.
Betaalbaarheid vooral een sectorvraagstuk
De resultaten laten zien dat bedrijven de impact van grote maatschappelijke ontwikkelingen steevast groter inschatten voor de sector dan voor de eigen organisatie. Dat geldt het sterkst voor de betaalbaarheid van woningen. Terwijl dit door vrijwel de helft van de respondenten wordt gezien als de belangrijkste uitdaging voor de sector, ervaart een aanzienlijk kleiner deel hiervan directe gevolgen voor de eigen bedrijfsvoering.
Uit het onderzoek blijkt bovendien dat bedrijven betaalbaarheid vooral benaderen vanuit hun eigen kostenstructuur. De aandacht gaat vooral uit naar stijgende materiaal- en arbeidskosten, terwijl betaalbaarheid voor de eindgebruiker nauwelijks terugkomt in de strategische toekomstvisie van bedrijven.
Gezamenlijke aanpak
Marc van Wijk, hoofdanalist bij BouwKennis, licht toe: “De cijfers laten een opvallende paradox zien. Bedrijven erkennen dat de betaalbaarheid van woningen het belangrijkste vraagstuk van de sector is, maar in mindere mate voor hun eigen bedrijf. Dat is begrijpelijk vanuit het perspectief van individuele ondernemingen, die zich richten op hun eigen bedrijfsvoering, maar maakt weinig verschil voor de eindgebruiker. Ook als we vragen naar het toekomstbeeld dat bedrijven in de sector hebben, valt op dat betaalbaarheid niet terugkomt.”
